img img img img

Vajinismus

Heading Title

Button Text

Vajinismus, kadınlarda görülen bir cinsel işlev bozukluğudur. Vajinismus, vajina çevresindeki kasların istemsiz şekilde kasılması sonucunda cinsel birleşmenin veya vajinal penetrasyonun zor veya imkansız hale gelmesi durumunu tanımlar. Bu kas kasılmaları, kadının cinsel ilişkiye veya vajinal muayenelere karşı refleks tepkisi olarak ortaya çıkabilir.

Vajinismus, genellikle kadınların cinsel ilişkiyi acı verici, korkutucu veya tehlikeli olarak algılaması sonucunda ortaya çıkar. Bu durumun altında yatan nedenler çok çeşitli olabilir. Fiziksel nedenler arasında enfeksiyonlar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, cinsel organların yapısal anormallikleri veya doğuştan gelen problemler yer alabilir. Psikolojik nedenler arasında cinsel travmalar, kötü cinsel deneyimler, kaygı bozukluğu ve diğer ruhsal bozukluklar, yoğun stres, ilişki sorunları, ve beden imajı sorunları sayılabilir.

Vajinismus, tedavi edilebilir bir durumdur. Tedavi başarı oranı yüksek olabilmektedir. Önemli olan uygun tedavi seçeneklerine ulaşabilmektir. Vajinismusun tedavisi multidisipliner bir yaklaşım gerektirir. Tedavi genellikle psikiyatristler ve bu konuda uzman cinsel terapistler, tarafından yürütülür. Bazı durumlarda Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı muayenesi ve diğer ek tetkikler gerekebilir.